Osnove moderne arhitekture su čiste i jednostavne linije. Filozofija moderne arhitekture ostaje verna idealu da forma sledi funkciju. Dakle, moderni arhitekti se izražavaju kroz jednostavnost, jasne stavove strukturnih elemenata i izbegavaju nepotrebne detalje u dizajnu. Moderna arhitektura ima stvarnu strukturu i materijali koji se koriste u izgradnji protive se kitnjastim dizajnima. To je razlog zašto većina modernih dizajna poseduju elemente od drveta, čelika i stakla, kako bi pokazali ove industrijske strukturne materijale.
Značenje modernog i savremenog – su izmešani u svetu dizajna, što je rezultiralo stvaranjem konfuzije, koja nas usmerava da se upitamo: Da li savremena arhitektura ima dizajn kao moderna arhitektura?
Moderan dizajn bi trebalo da bude antiteza prethodnih stilova dizajna koji koriste teške teksture, rezbarije i drvo u celoj kući. Zbog toga, većina komponenata modernog dizajna, od nameštaja do oblika soba, obuhvata čiste, ravne linije bez dodatnih detalja. To se neznatno razlikuje od savremenog dizajna, koja koristi krive i sveobuhvatne linije. Linije modernog dizajna su veoma oštrije.
Uprkos svom jednostavnom stilu koji izbegava dodatne ukrase, moderna arhitektura ostaje jedinstvena. U stvari, moderni arhitekti su stvorili neke od najznačajnijih jedinstvenih projekata do danas. Mnogi moderni projekti imaju ravne krovove i kutijasti stil, ali oni sigurno ne izgledaju dosadno. Ugaone krovne linije koje su toliko izražene u modernom dizajnu su veoma jedinstvene. Tavanice sa izloženim konstruktivnim elementima, izjednačavaju se sa jedinstvenim rešenjima koji će vas oduševiti.
Manje je definitivno više kada je u pitanju ukrašavanje modernog doma. Uostalom, zašto bi želeli da sakrijete sve neverovatne arhitektonske detalje dizajna upotrebom dodatnih ukrasa?
Ovi projekti bi trebalo da govore sami za sebe kroz njihovu strukturu i funkcionalnost. Enterijeri kuća su jednostavni, čisti i prirodni. Prostor je opremljen elementima od čelika i drveta, a uključeni su da istaknu arhitekturu. Sve je vrlo jednostavno. To znači da nema suvišnih detalja, kao što su stubovi, letvice prekomerne upotrebe boja ili prekomerna upotreba tekstila. Većina kuća u modernim stilovima koriste neutralne boje i isključivo nijanse crno-bele u celoj kući. Smele, često primarne boje se koriste kao akcenti da pomognu u razbijanju neutralnih tonova i obezbeđuju fokalne tačke. Ove boje se često uvode štedljivo, a retko koriste kao boja na zidovima.
Nije neobično videti nerđajući čelik, kao deo nameštaja, poput nogara od stola ili okviria stolica. Nerđajući čelik se intenzivno koristi u celom stanu. Možemo ga videti na slavinama, kvakama, ručkama kabineta, lampama i ogradama. Polirani hrom ima vrlo visok sjaj i plavi podzvuk, što ga čini da izgleda veoma hladno i dobro se uklapa sa misijom modernog dizajna.
Zabluda je da moderna arhitektura čini da domovi izgledaju hladno.
Veliki broj modernih dizajna karakterišu elementi koji su prirodni i topli, kao što su drvo i kamen. Zidovi od kamena, kamini, veliki prozori koji donose prirodnu svetlost i drveni podovi – šta može dodati više karaktera i topline od ovih predivnih modernih funkcija? Iako obrazac može da bude linearan i neopterećen – definitivno postoji toplina u modernoj arhitekturi. Takođe, većina modernih planova sadrži manje zidove, čime se stvara osećaj dobrodošlice, otvoreni dnevni boravak za kojim većina ljudi žudi.
Tradicionalna i moderna arhitektura mogu da koegzistiraju. Mešanje tradicionalnih i modernih arhitektonskih elemenata izgleda vrlo dobro kada se koriste pravilno. Postoje brojni primeri uspešnog umrežavanja ova dva, naizgled suprotstavljena stila u jedan kohezivan dizajn. Možete imati najbolje od oba stila – moderno i tradicionalno.
Voleli bismo da čujemo od vaše mišljenje?
- osnivač i vlasnik „Srem eko-projekt“, Irig;
- inženjer za obavljanje stručnih poslova izrade Elaborata energetske efikasnosti i Energetske sertifikacije zgrada iz stručne obalasti Energetske efikasnosti zgrada (licenca 381);
- odgovorni projektant transportnih sredstava, skladišta i mašinskih konstrukcija i tehnologije (licenca 333);